Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan İpek kullanmak caiz midir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İpek kullanmak caiz midir

  Reklam

  Sual: İpek eşyanın haram ve caiz olduğu yerler nerelerdir?
  CEVAP
  İç ve dış elbise olarak ipek giymek haram, kadınlara her çeşit ipek eşya caizdir. Savaşta ipek giymek caizdir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Altın ve ipek, kadına helal, erkeğe ise haramdır.) [Taberani]

  İpek erkeğe haramdır. Ancak elbisedeki dört parmak enindeki ipek şeritler, mesela dört parmak enindeki ipek kravat caizdir. İpek gömlek ve ipek elbise erkeğe haramdır.

  İpek kefen ve tabutu ipekle örtmek haramdır. İpek sofra örtüsü ve ipek yorgan caiz değildir.

  Erkek çocuğa ipek giydirmek mekruhtur. İpekten yapılmış yemek peşkiri, iç donu ve takke mekruhtur.

  Suni ipek, cibinlik, abdest havlusu, tesbih ipi, çanta, mushaf kılıfı ve bohçanın ipekten olması caizdir. Duvara ipek halı asmak, süs için olmazsa caizdir. İpek halıya oturmak ve ipek seccadede namaz kılmak caizdir.

  Eshab-ı kiramdan Hazret-i Zübeyr ve Hazret-i Abdurrahman'ın ipek giymelerine izin verilmesi, yalnız bunlara mahsustu. Arfece bin Sâd hazretlerine de, altın burun takması için izin verilmesi, yalnız ona mahsustu.

  Sual: İpek çorap, kravat, iç çamaşırı, bunlar saf ipek olursa durum nedir?
  CEVAP
  Caiz değildir. Sadece kravat 4 parmak eninde ise caizdir.

  Sual:
  İpek giymek erkeğe haramdır, ipek karışımlı çorap, iç çamaşırı caiz midir?
  CEVAP
  Hakiki ipek ise, %50 den fazla olursa haramdır, % 50den aşağı olursa mekruh olur.

  Sual:
  Kadınların, ipek pardösü giymeleri caiz mi?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: İpekten yorgan çarşafı, yastık kılıfı caiz mi?
  CEVAP
  Vücuda temas ederse haram olur.

  İpek mendil
  Sual:
  Ter silmek için, ipek mendil kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Erkeklere mekruh olur.

  Sual: Erkeğe ipek hamam kesesi caiz midir?
  CEVAP
  Erkeğin de ipek hamam kesesi kullanması caizdir. (Redd-ül Muhtar)

  Sual: Bedene değdiği için gömleğin yakası ipek olsa caiz mi?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Suni ipek eşyayı erkeklerin de giymesi uygun mu?
  CEVAP
  Evet, giyilir.

  Sual: Domuzun herkese, ipek ve altının erkeklere haram edilişinin hikmeti nedir?
  CEVAP
  Dinimizde bir şey haram ise, hikmetini bilmesek de onun haram olduğuna inanmak gerekir. Muhammed aleyhisselamın peygamber olarak bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yahut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak iman olmaz. Çünkü bu, aklı tasdik etmek demektir. Haramlarda muhakkak vücuda zarar veren bir şey aranmamalıdır! Bununla beraber, dinimizin emirlerinde mutlaka faydalar, yasaklarında da zararlar vardır. Bir emirde hiç fayda, bir yasakta hiçbir zarar görülmese de, bunlara riayet etmek gerekir. Maksat, dinin emrine uymaktır. İpek ve altının erkeklere haram ediliş sebebine de bu açıdan bakmak gerekir.

  İpek eşarp
  Sual: Faideli Bilgiler kitabında, (Renkli ve ipek kumaş örtünmüş olan kadınlar, âhirette azap göreceklerdir) deniyor. Kadınlara ipek caiz değil mi?
  CEVAP
  Kadınlara ipek helaldir. Burada yasak olan ipek giymek değil, ipekli ve süslü elbiselerle yabancı erkeklere görünmektir. (ALINTI)

  _____
  Hz. Peygamber, erkekler için yasakladığı halis ipekli giyecekleri çocuklar üzerinde görünce memnuniyetsizliğini ortaya koyup onlara müdahale ederek değiştirmelerini sağlardı.

  Ancak Islâm hukukçuları, erkeklere haram olan altın ve ipeklinin, erkek çocuklarına mekruh olduğunu bildirmişlerdir.

  Erkekler için elbiselerinin bir kısmının ipekli ya da ipek işlemeli olmasında sakınca yoktur.

  Ipekten mamul takkelerin kullanılması mekruhtur. Bir kısmı ipekten dokunmuş olan bir seccade üzerinde namaz kılınabilir. Yine Ebû Hanîfe`ye göre yüzleri ipek kumaştan yapılan minderler üzerinde oturmak ve yataklarda yatmak da caizdir. Ipeğin bayrak, alem, flama olarak kullanılmasına izin verilmiştir. Ayrıca Ebû Yusuf ve Imam Muhammed, savaş sırasında ipekli elbisenin giyilmesinin helâl olduğunu, çünkü böyle bir giysinin kişiyi düşmana heybetli göstereceğini ifade etmişlerdir.

  Islâm dini, kadının doğuştan süs ve ziynet eşyasına karşı sevgisini gözönüne alarak; erkekleri yoldan çıkarma ve şehveti kamçılama yolunda kullanmamak şartıyla, erkeklere uyguladığı haram hükmünden kadınları istisna etmiştir. Zira kadını süsten, ziynetten menetmek, onun fıtratına ters düşer ve ağır gelir.

  Kadınların, tenlerini göstermeyecek kalınlıkta olmak şartıyla, her türlü ipekli kumaşı giymelerinde bir sakınca yoktur. Kibirlenme ve başka kadınlara karşı böbürlenme hevesi gütmeksizin bir kadının ipekli giymesi caizdir


  Paylaş
  İpek kullanmak caiz midir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının ipek kefenle örtülmesini soracaktım cevabımı buldum

  İpek kefen ve tabutu ipekle örtmek haramdır.
ipek seccadede namaz kılınır mı,  ipek kravat takmak caiz mi,  İpek kumaşlar,  ipek kumaşlar,  ipek kumaş,  ipek kravat caiz mi,  havlu uzerinde namaz kilinir mi