Mumine.com ile Konu Dışı Başlıklar Forumundan Korktuğum başıma geldi, demek doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Korktuğum başıma geldi, demek doğru mudur?

  Reklam
  Korktuğum başıma geldi, demek doğru mudur? İnsanın korktuğunun başına gelmesi nasıl değerlendirilir veya yorumlanır?

  [FONT=Georgia, 'Times New Roman', Times, serif]İnsanda [/FONT]"hiss-i kable’l- vuku"[FONT=Georgia, 'Times New Roman', Times, serif] denilen önseziler vardır. Buna[/FONT] "altıncı his" [FONT=Georgia, 'Times New Roman', Times, serif]de denilir. Bu açıdan bazı şeyler olmaya yakın iken bu his / duygu tarafından -Allah’ın izniyle- fark edilebilir.[/FONT]
  Ancak bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü, bazen bir uyarı veya bir müjde mahiyetinde gelen bu tür hisler, bazen şeytan tarafından da manipüle edilebilir. Yani şeytanın telkiniyle insanda var olan kuvve-i vahime / evham üretme mekanizması tarafından aslı-astarı olmayan şeyler hakkında da bazı korkular oluşabilir. Bazı vehimler takıntı haline gelebilir ve insana hayatı zehir hale getirebilir.
  Bu sebepledir ki, İslam’da bir şeyi uğur saymaya izin verildiği halde, bir şeyi uğursuz saymaya izin verilmemiştir. Çünkü, uğur saymak hayata mutluluk katar. Uğursuzluk duygusu ise hayatı zehir eder.
  Özetlersek; güzel düşünen, her şeyi güzel görür ve hayatından lezzet alır. Kötü düşünen, ruhuna kötülükler içirir ve hayatına zehir katar. Şunu unutmayalım ki, feleğin çarkı bizim vehimlerimize göre değil, Allah’ın hikmetine göre dönmektedir.


  Paylaş
  Korktuğum başıma geldi, demek doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam’da bir şeyi uğur saymaya izin verildiği halde, bir şeyi uğursuz saymaya izin verilmemiştir.

  Çok doğru bu önemli bilgiler Mevlam razı olsun Hatun bacım sağolasınız..