Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Akıllara Ziyan Bir Hesaplama Ve Bir Güzellik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Akıllara Ziyan Bir Hesaplama Ve Bir Güzellik

  Reklam
  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır.
  Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

  Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mih...rimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
  Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

  Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

  Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür.
  Göreceğiniz manzaraysa şudur mirim:

  Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır ....

  alıntı


  Paylaş
  Akıllara Ziyan Bir Hesaplama Ve Bir Güzellik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mih...rimah Sultan’a deliler gibi aşıktır!
  Burada yasak olan bir aşkıda anlatmış ama Güzeldi ALLAH C.C razı olsun 3. 3
  evet bencede çok zekice.zaten Mimar sinan bunu tüm eserlerinde yansıtmış...
  Burada yasak olan bir aşkıda anlatmış ama Güzeldi ALLAH C.C razı olsun
  ben yasak bi aşk değilde platonik olduğunu düşünüyorum.sonuçta kıza bi zararı veya ondan bir talebi yok.sadece ona olan sevgisini eserlerinde yansıtmış... 4. 4
  bayıldım ben bu hikayeye..hayran kaldım zekasına mimar sinanın,Allah razı olsun paylaşım için..