Makale ve Şiirler ile Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Ahlâkınızı güzelleştirin Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Ahlâkınızı güzelleştirin

  Reklam
  Ahlâkınızı güzelleştirin  Dostlar birbirlerini arkalarından müdafaa etmelidir, haklarındaki yanlış fikirleri düzeltmelidirler. Kardeşine yardımda bulunana Allah da yardım eder

  Edep kuralları denildiği zaman hatıra, güzel ahlakın unsurları, edeb, terbiye ve nezaket kuralları gelir. Birini ziyafete davet etmek manasını ifade eden edeb, İslam’ın güzel saydığı söz ve davranışlardır. Bu kuralların başlıcaları şunlardır:

  Herkese karşı tatlı dilli, güler yüzlü açık kalbli olmak. Allah iyi huylu güler yüzlü kimseyi sever.

  Herkes ile güzel görüşmek, halka eziyet vermekten sakınmak. “Müslüman diğer müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kişidir.”

  Küskünlüğe, dargınlığa, düşmanlığa son vermek. Müslümanın müslümanla üç günden fazla dargın durrnası helal değildir.

  Dargın iki müslümanın arasını bulmaya çalışmak. Yalan söylemenin caiz olduğu yerlerden biri, dargınların barışmalarını sağlamak için söylenen yalandır. Bu da sadaka vermek kadar hayırlı bir iştir.

  İnsanların kusurlarını araştırmamak, bilakis bu kusurları örtmeye çalışmak. Başkasının kusurunu arayan, önce kendi kusurunu görmelidir. Başkasının kusurunu örten bir müslümanın kusurunu da Allah örter ve onu affeder.

  Dostlar birbirlerini arkalarından müdafaa etmelidir, haklarındaki yanlış fikirleri düzeltmelidirler. Kardeşine yardımda bulunana Allah da yardım eder.

  İnsanlara karşı kötü zan ve töhmette bulunmamak, nefret uyandırmamak, dedikodu yapmamak. Bu sözlerin konuşulduğu yerleri terketmek.

  Her insanla, kapasite ve mevkilerine göre konuşmak. Cahille ilmî konuşma yapılamayacağı gibi, alimle de cahille konuşulduğu gibi konuşulmaz. İnsanlara akıllarına göre hitap edilmelidir.
  _________________  alıntı


  Paylaş
  Ahlâkınızı güzelleştirin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  gerçek müslüman bu yazıdakilere uyan ve yaşayandır RABBİM tüm bunlara uyanlarda eylesin rızasını kazananlardan mükafatına eren kullarında eylesin hepimizi