Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kandil, Özel gün Mesajları Forumundan Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi

  Reklam
  berat kandilinin önemi
  Beraat kandilinin dinimizdeki önemi nedir, o gece neler yapmalıyız? Beraat kandilinin dinimizdeki önemi nedir, o gece neler yapmalıyız?

  Bu geceye özel bir namaz bulunmamaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:

  "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; ifâ vereyim. "

  "Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. " (İbn Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).

  O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Fakat o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur. (Durak PUSMAZ)


  Paylaş
  Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde manevi anlamda değerli olan günlerde gündüzleri oruçla geçirmemiz geceleri de namazla süslememiz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kuranı kerim ve dua da edilebilir.berat kandili onemi mumsema