Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kadir Gecesi Forumundan Kadir Gecesi Ramazan Ayının Kaçıncı Gecesidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadir Gecesi Ramazan Ayının Kaçıncı Gecesidir

  Reklam




  Kadir Gecesi Ramazanın Kaçıncı Gecesi

  Kadir Gecesi Ramazan Ayının Kaçıncı Gecesidir ?



  Kadir gecesinin, Ramazanı şerifin 20.sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dair müteaddit hadis şerifler varid olmuştur. Birinden itibaren tek gecelerde aranmasını tavsiye eden büyüklerimiz de vardır.

  İmamı Şa'rani Hazretleri, Kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu, Ramazanı şerifin giriş günlerine göre şöyle tesbit etmiştir. İmamı Şarani Hazretleri 30 sene Kadir gecesiyle bu tarife göre müşeref olmuşlardır. Bir çok Allah dostuda bu usulle Kadir gecesini bulmuşlardır.
  Pazar günü girerse 29.gece,
  Pazartesi girerse 21.gece,
  Salı girerse 27.gece,
  Çarşamba girerse 19.gece,

  Perşembe girerse 25.gece,
  Cuma girerse 17.gece,
  Cumartesi girerse 23.gece.


  Kadir Gecesinin 27.Gecedir Diyenlerin Delilleri

  Ulemanın ekserisi "Leyle-i kadir ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir." demişlerdir. Bu görüşün sahibi bulunan ilim adamları delil olarak şu hadis-i şerifi göstermektedirler: "Leyle-i Kadir, yirmi yedinci gecedir."

  Bu nakli delile ilaveten akli bir delil ile mevzûu daha belirgin hale getirmek istiyorum. Süre-i celilede (Kadir Suresi) "Leylet'ül Kadri" lafzı üç yerde geçmektedir. Bu lafzın harfleri dokuz tanedir. Bu sayıyı üçle çarptığımız zaman çıkan yekün de yirmi yediyi göstermektedir.



  Paylaş
  Kadir Gecesi Ramazan Ayının Kaçıncı Gecesidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Kadir gecesi genellikle Ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinmekle beraber Peygamber efendimiz Ramazan aynın son 10 gününde aramak gerektiğini bildirmiştir.Her geceyi Kadir gecesi olarak bilmek ve değerlendirmek gerekir.