Soru ve Cevaplarla İslam ve Kadın Mahrem Soruları Forumundan Tesettür Nedir, Çarşaf Tesettüre Uyar Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesettür Nedir, Çarşaf Tesettüre Uyar Mı?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm Hocam. Ben Gaziosmanpaşa imam-hatipte okudum. Eşim Mahmut Efendiye bağlı ve çarşaflı ve hoca. Ben tesettürün sadece çarşaf olmadığını ve çarşafın vücut hatlarını çok belli ettiğini, rüzgârda çok yapıştığını ve çirkin göründüğünü düşünüyorum eşim de çarşafı çıkarmamakta kararlı. Bize neyi tavsiye edersiniz. Yorumlarınız çok güzel. Bana da açık bir şekilde tesettürün ne olması gerektiğini anlatırsanız sevinirim. Allah razı olsun.

  CEVAP: Selamünaleyküm. Sizin çarşafla ilgili tespitlerinize aynen katılıyorum. Çünkü şimdi hanımların giydiği çarşaf, eskilerin çarşafı ile aynı değil. Çok ince ve yapışkan bir kumaş olduğundan rüzgârda, yağmurda ve benzeri hafif zorlanmada tesettür olmaktan çıkmaktadır. Kalın bir iç kıyafet olmadıkça çarşaf iyi bir tesettür olma özelliği taşımıyor. Evet, tip olarak çarşaf, en güzel olandır. Ama bu çarşaflar, o çarşaf değildir. Önemli olan tesettürdür. Çarşaf şekline takılmak kuru bir takıntı ve tutuculuk olarak önümüzde duruyor. Size tavsiyem, bu konuyu eşinizle geniş bir zaman yaymanızdır. İnatlaştırırsanız, aile huzurunuzu kaçırırsınız. Kaş yaparken göz çıkarmayın. Allah sıhhat ve afiyetinizi daim etsin.


  Nureddin Yıldız


  Paylaş
  Tesettür Nedir, Çarşaf Tesettüre Uyar Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Günümüzde kullanılan çarşaf ya da eşarpların hiç biri eskide kullanıldığı gibi değildir. Eskiden insanlar vücut hatlarının görünmemesi için kıyafet giyerken günümüzde bu ikinci planda kalıyor.