Soru ve Cevaplarla İslam ile Kadın Mahrem Soruları Forumundan Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?

  Reklam
  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?  Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. Bazı alimlere göre de adeti kesilen kadının yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
  Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız." (Bakara, 2/222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı Azam'a göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Ancak yıkandıktan sonra ilişkide bulunmak müstehaptır.

  s.i.e


  Paylaş
  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  adet günü bittiği zaman o gün ilişkiye girilirmi yoksa beklenmeli mi acaba,  ,  ,  ,  ,  ,