Mumine.com ile İstekleriniz / Eleştirileriniz Forumundan kardeşlerim..çok kötüyüm.. Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  --->: Selamun Aleykum kardeşlerim..çok kötüyüm..

  Reklam
  AMİN...ALLAH razı olsun Ervanur Hocam...
  Selam ve dua ile,  Rabbim sizdende razı olsun kardeşim hocalık kim ben kim ama beni bu makama layık gördüğünüz için çok teşekkürler Rabbim inşaAllah hocalık yolunda ilerleyen kullarından eylesin...

  İnsan, maruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli, hakkında hayırlısını dilemelidir. Peygamberimiz (sav) böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı, Allah'a teslim olmalıyız. Duâ şöyledir:

  "Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu."

  "Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla."


  Onların verdiği sıkıntılara sabretmekle günahlarınızın affedileceğini ve sevap kazanacağınızı düşünün. Size neden sıkıntı verdiklerinin gerçek sebebini bulmaya çalışarak o hususlara dikkat ediniz.

  Sabır ruhun bir melekesidir, güzel bir huydur. Tahammülü zor ve nefse ağır gelen şeylere katlanmak ancak sabır ile olur. Bir hakkı müdafaa ve muhafaza etmek için gösterilen sebat, sabretmekle mümkündür. Allah'ın emirlerini yerine getirmek, aklın ve dinin hoş görmediği ve nefsin meşrû olmayan istek ve arzularına mukavemet edebilmek, hayatta elde olmadan başa gelen ve insana büyük elem ve keder veren bela ve musîbetlere karşı koyabilmek ve bunların üstesinden gelebilmek için sabırlı olmak ve sabretmeye alışmak lazımdır.

  Bütün faziletlerin anası, hayatta muvaffak olmanın ve kemale ermenin sırrı bu güzel özelliktir. Her türlü rezaletin sebebi sabırsızlık veya gerektiği kadar sabır gösterememektir. Sabır her faziletin üstünde bir değer taşır. "Şüphesiz Allah Teâlâ sabredenlerle beraberdir" (el-Bakara, 2/153, 155).

  Sabrın sonu selamettir, başarıdır. Sabır acıdır. Fakat sonucu tatlıdır. Hz. Peygamber (s.a.s); "Sabreden başarıya ulaşır' ; "Sabır başarının anahtarıdır"; "Sabır bir ışıktır"; "Sabır cennet hazinelerinden bir hazinedir"; "Sana sıkıntı veren şeylere karşı sabretmende bir çok hayır vardır" buyurarak sabrın faziletini anlatmıştır.

  Hz. Peygamber (s.a.s); "Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür" (Buhârî, Cenâiz, 32) sözüyle bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemini vurgulamıştır. Sabretmek, mahkûmiyete, meskenete ve zillete razı olmak, haksız tecavüzlere, insan haysiyetine gölge düşürecek saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anlamına gelmez.Çünkü meşru olmayan şeylere karşı sabretmek caîz değildir. Bunlara karşı içten elem duymak ve bunlarla mücadele etmek gerekir. İnsanan kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği kötülüklere katlanması ya da karşılayabileceği ihtiyaçları karşısında gevşemesi sabır değil, acizlik ve tembelliktir. Rasulullah (s.a.s); Ya Rabbi! Acizlikten ve tenbellikten sana sığınırım" (Buhari, Cihad, 25) diye dua etmiştir.

  "Mü'minin işi hayrete şayandır. Zira işinin hepsi onun için hayırlıdır. Bu özellik yalnız mü'mine özgüdür. Zira sevinirse şükreder. Bu ise onun için hayırlıdır. Başına belâ gelirse sabreder. Bu da onun için hayırlıdır" (Riyâzüs-Sâlihin, 1, 54).

  Bizim için mutlaka hayırlı olduğuna inandığımız sabır, bütün peygamberlerin ortak sıfatıdır. Allahın dinini tebliğ ederken hepsi çeşitli sıkıntılara uğramış, kendilerine eziyet edilmiş, yurtlarından çıkarılmış. Hükümdarlar tarafından zindana atılmış ama onlar daima sabretmişlerdi. Kuran-ı Kerimde peygamberlerin sabrını dile getiren pek çok ayet-i kerime vardır. Rasulullahın hayatı ise baştan sona en güzel sabır örnekleri ile doludur. Bu sebeple her müslümana düşen görev, kurtuluşun sabırda olduğunu düşünerek, Allahtan sabır dilemek ve sabırlı olmaktır.


  Muminem --->: Selamun Aleykum kardeşlerim..çok kötüyüm..

 2. 12
  ALLAH razı olsun..İnşallah RABBIM bızleri hocalık mertebesine çıkmayıda birgün nasip eder..
  Dediğiniz gibi dua ederek RABBIMden hayırlı sonucumu isteyeceğim sabredeceğim
  RABBIM sen yardım et bizlere..
  AMIN 3. 13
  Seda abla noldu gidebildin mi?? 4. 14
  Aleyküm selam
  sedacım Rabbim selamete çıkarsın en kısa zamanda kavuşmayı nasip eylesin.dua edelim kardeşim ayrılıklarımız ebedii ayrılık değilde, geçici ayrılık olsun inş.
  Selam ve Dua ile... 5. 15
  seda kardeş çok üzüldüm ya inşallah alahım seni eşine kavuşturur teşke göndermeseyidin eşinin yokluğu sana ağır gelmiş kilo bile vermişin resmen aşk acısı yani bende çok çektim seni anlıyom sana dua ediyom kardeşim benim eşiminde bir iki kere yurt dışına çıkma durumu olmuştu geleceğimiz için ama ben izin vermedim konuştum ikna ettim o da gitmedi sebebi onu çok sevmem ve ondan ayrı asla yaşayamamamdı allah kimseyi eşinden ayırmasın allah seninde yardımcın olsun tez zamanda eşine kavuştursun inşallah ayrıca allahım tüm asker eşlerine dayanma gücü versin 6. 16
  Allah tez zamanda hayırlısı ile kavuştursun inşallah...