Hac ve İlgili Konular ile İslamda Umre Forumundan Kac umre bir hac sayılır? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Kac umre bir hac sayılır?

  Reklam
  Kac umre bir hac sayılır?

  Zayıf bir ihtimal de olsa; eğer bu soru, kaç umre haccın yerine geçer, artık kişinin hac yapmasına gerek kalmaz, anlamına geliyorsa, cevabı: böyle bir şey yoktur. Bir milyon Umre de olsa, hac yerine geçmez. Fazladan oruç tutmak, namazın yerine geçmediği gibi.

  Kaç umre sevap bakımından bir hac sayılır? Sorusuna gelince, doğrusu kaynaklarda, böyle bir açıklamaya yer verilmemiş gibi görünüyor.

  Hanefi ve Malikilere göre, umre sünnettir. Buna göre bakılırsa, Hac ile Umre arasında, farz ile sünnet arasındaki mesafe kadar fark vardır.

  Şafii ve Hanbelilere göre, Umre de farzdır. Bu görüş doğrultusunda konuya bakıldığında, ikisi arasındaki fark oldukça azalacaktır.

  Şafi ve Hanbelilere göre, "Hac ve Umreyi Allah için tamamlayın" mealindeki ayette her ikisinin birlikte zikredilmesi, bu görüşü desteklemektedir. (bk. Nevevî, el-Mecmu, VII/7; Vehbe Züheyli, el-fıkhu'l-İslamî, III/18-19).

  Tirmizi dışında, kütübü sitte de yer alan bir hadis-i şerifte "Ramazanda yapılan bir umre hac kadar sevaplıdır" (Şevkânî, Neylu'l-Evtar, III/608) denilmiştir.

  Kişilerin samimiyeti, ihlâsı, takvası, bilgisi, ibadetlerin faziletini eksiltip artırmakta önemli bir ölçüdür.  Paylaş
  Kac umre bir hac sayılır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  s aleyku 2 kere umre yaptım ama daha hac nasip olmadı inşALLAH onuda nasip eder rabbim paylaşımınız için sağolasınızumreye giden hacı sayılırmı,  3 umre 1 hac,  umre hac sayılır mı,  7 umre 1 hac eder mi,  umre hac yerine geçer mi,  3 umre 1 hac eder mi,  3 umre 1 hac sayilirmi