Diğer Kategoriler ile İslamda Tesettür Forumundan Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  --->: Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır?

  Reklam
  kardeşim kimse 4-4'lük değil herkesin muhakkak bir hatası bir özrü vardır dediğin gibi yapacağın işi tam yapacaksın 4-4'lük olmasa da öyle olmaya özen göstermeliyiz çünkü gülünç! duruma düşmemek için...bence bayanların iş hayatında olması hoş birşey değil dediğiniz gibi hanımlar çalışmasa herşey daha yoluna girecek sanki bende öyle düşünüyorum rızkı veren Rabbime hayırlı bir kul olmak ümidi ile...


  Muminem --->: Bayanların Pantolon Giymesi Haram Mıdır?

 2. 12
  bırcok bayan arkadasın karsı gelecegı bır sav olsa da ben bayanın yerının ve konumunun degısıklıge ugramasından yanayım.bu sekılde bır cok konuda deısıklık kacınılmaz bır sonuc olacaktır kı bunlarda guzel dınımızın gereklı gordugu seyler olacaktır. Türk ler İslam dınını kabul etmeye basladıkları ılk donemlerde bayanın yeri ve konumunu tarih kıtaplarından bılıyoruz.tekrar bu gunlere ıhtıyacımız var.Yaradanım en yakın zamanda bu gunleri bıze tekrar yasatsın bız kıtaplardan deıl yasayarak hıssedelım dılıyorum o zamanları 3. 13
  ben hiç pantolon giymem, pantolon giyenler üzerine uzun tûnik gidikleri zaman yine neyse diyorum, ama daracik pantolon uzerine kisacik badi hiç yakismiyor, farkindaysaniz artik etekelerde kisaldi : bazi arkadaslar turban yapiyor ve hiç çekinmeden diz kapaginin altindan etek giyor bu da hos degil. kisa kolluda giyorlar.
  Artik kim kapali kim degil karisik.
  Yalniz benim merak ettigim bir soru var, etegin altindan pijama giymemiz sartmi namazda ve gunluk hayatta? 4. 14
  evet gümüş kardesimiz çok güzel bir soru sormus ben de simdi mrk ettim.namaz kılarken ve gunluk hayatta etegın altına kı etegın boyu uzun olsada pijama tarzı bırsey gıymek şart mı? 5. 15
  SA Kardeşlerim ben yeni katıldım aranıza ve çok mutluyum çok güzel değerli bir site burası ALLAH hepinizden razı olsun.Sahih doğru konulara değiniyorsunuz.Pantolon giymek ne şekilde hangi tarzda olursa olsun HARAMDIR. HZ.MEVLANA-kuddise sirruh-dan.....Kuran-ı Kerimin bütün ayetleri EDEB talim eder,EDEB öğretir"İMAN nedir?"diye aklımdan sordum.Akıl kalbimin kulağına: İMAN EDEBDEN İBARETTİR! diye fısıldadı.ALLAH hepimizi doğru yolundan ayırmasın AMİN.. 6. 16
  bayanların pantalonu giymesi tabi haramdır Allah da aynı şeyi kuranı kerim de de söyler iyi günler 7. 17
  Burası mumine hanımlara özel bir sitedir kardeşim www.mumsema.com bakınız.Allah rızası için bir daha bu siteye girmeyin 8. 18
  Peygamber efendimiz buyuruyor:Kadın elbisesi giyen erkeğe,erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun.)(hakim).........
  Erkeğe benzemeye çalışan kadın,ve kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.(i.ahmed)....

  Ben hiç bir zaman pantolon giymedim.sonsuz hamdüsenalar olsun.üzerine tunikde olsa pantolonun her türlüsüne karşıyım.yüce Rabbimin izni tesettürün hakkını verelim inşallah.cümleden Allahıma emanet olun kardeşlerim. 9. 19


  Arkadaşlar,
  Böyle giyinmek tabiiki doğru değil.En az tesettürsüz bir bayan kadar cezbedici çünkü.Gerçi bu cezbedicilik biraz da duruşundan kaynaklanıyor.Yalnız her etek giyen tam tesettürlü,her pantolon giyen de böyle cezbedici değildir.Ben vücut hatlarımı belli etmeyecek kadar geniş bir pantolon ve üzerine yine geniş ve uzun bir tunik giyersem bu kadın gibi cezbedici de olmam,erkeğe de benzemem.Sokağa o kılıkla çıkarsam kim bana erkeğe benzemiş diyebilir ki?Bu tarz giyim erkek giyimi olmaktan çıkar artık.Yukarıda Hasret kardeşimizin paylaştığı Ahmed Şahin'in yazısını çoğunuz okumamış olmalısınız ki böyle konuşmuşsunuz.Bence o yazıyı bir okuyun ve bir daha düşünün.
  Selametle kalın
  ...
 10. 20
  Alıntı Hasret Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İslam dininde kadınların pantolon giymesi günah mıdır?  Konuya farklı açılardan bakanlar farklı hükümler verebilirler. Her açının kendine göre hükmü olması da mümkündür. Ben de arz edeceğim açılardan bakacak, kendi görüşümü netleştirmeye çalışacağım. Takdir size aittir. Uygun bulursunuz, yahut ta yanlış telakki edersiniz. İkisi de mümkündür.

  Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.

  Bunu şunun için arz ediyorum.
  Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

  Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.
  – Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.

  Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler.

  Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.

  Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.

  Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.

  Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.

  Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.

  Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:

  – Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.

  Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.

  Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.

  Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.

  Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.

  Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.
  Ben konuya böyle bakmaktayım.

  Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..
  Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

  Ahmed Şahin
  Meryem azra ve siz böyle düşünen kardeşlerim yazınızdaki daha doğrusu alıntınızdaki bir söyleminiz oldukça dikkatimi celbetti.
  "Pantolan şimdi erkek kıyafeti olmaktan çıkmıştır" bu lafzı dinimiz açısından oldukça tehlikeli buluyorum.
  Buraya dikkat lütfen şiar sayılan noktalarda teşebbüh zahiren küfrü gerektirir.
  Seneler önce başörtüler omuzlardan aşığıya sarkar vaziyette pardüsüler ise oldukça genişti.
  Şimdi ise oturtma belli bir pardüsünün altına giyelen erkek kıyafeti olan pantolan gayet normalleşti normalleştirldi.
  Biz değiştiriyoruz değiştirdiğimiz tessetürü ise dine yamamamya kalkarak devir bunu gerektiriyor demek hangi müslümanlık kitabında yazıyor.
  Pantolan erkek kıyafetidir.Toplumda normalleşti diyerek bu hükümü değiştiremeyiz dini hususta senin görüşün benim görüşüm diye bir durum sözkonusu da olamaz.Arabistandaki entari giyen erkekler içinde geçerli bu.Entari giyen erkek varmıydı Peygamber zamanında.Bunlar oldukça din açısından tehlikeli yakıştırmalar.
  Mezhep imamlarının tesettürle ilgili görüşlerinede mi hiç bakmazssınız meryem azra hanım?
  Zeynep 1819 kardeşim hadislerle gayet güzel açıklamış bu konuyu bende bir hadisi şerifle kapatıyorum anlayabilene anlamak isteyene bu gayet güzel bir açıklama "şüpheli şeyi terket" tunik giymişsin pardüsü giymişsin altından gözükmüyor mu?Vucüt hatlarını belli etmiyor mu?Ne kadar normalleşti desekte erkek kıyefeti değil mi?
  Dinden özelliklede tesettürümüzden taviz vermeyelim kardeşlerim kızssanızda darılsanız da bu giyilen anadolu kadının giydiği şalvar haricindeki günlük kullandığınız tüm pantolanlar tunik altından gözüküyorsa vucüt hatlarını belli ediyorsa bu tesettürden taviz vermektir.kadınların pantolon giymesi ile ilgili hadisler,  peygamber efendimizin pantolonla ilgili hadisi,  bayan pantolon,  pantolon ile ilgili hadisler,  pantolon giymekle ilgili hadisler,  pantolon giymek günah mı diyanet,  pantolon hakkında hadis