Diğer Kategoriler ile İslamda Tesettür Forumundan Yüzü örtmenin (peçe) hükmüne dair detaylı deliller Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 31
  tartışmanıza gerek yok,peçe yada nikap
  mezheplerin iştihatlerine göre uygulanan
  ve takva ile alakalı bir tesettür şeklidir
  kullanan ve kullanmayanlar birbirine saygı göstermesi gerek
  hiç kimse kimseye neden kullanıyorsun yada kullanmıyorsun
  die sorgulama lüksüne sahip olamaz...hayırlarla 2. 32
  asya kardeş siz de selametle kalın selamün aleyküm

  ---------------------

  esma kardeş fotoğraf çok tatlı yaşınızı çok merak ettm bu arada ayris kardeş tabi ki müminler kardeştir sevgi ve saygı

  ----------------------

  ema kardeş 15 yaşındaymşsnz ne güzel ömrünüz uzun olsun inşaalah


 3. 33
  Cok tesekkur ederim Allah s.t size hidayet versin 4. 34
  Kayıtsız Üye
  benim oldum ortam da nerdeyse hiç pece takan yok ve bir peceli görünce herkes ona bakıyor cok ilgi cekiyor 5. 35
  Kayıtsız Üye
  Allah'ın selamı üzerinize olsun hanımlar..
  Ben İslamiyet'te doğru yolu gerçekten araştırarak bulmuş biriyim. Aileden doğru dürüst bir eğitim aldığım bile söylenemez. Annem de kapalıdır ama ailenin diğer üyeleri gram önemsemezler dini. Pardesü giymek istediğimde bile "Bu yaşta ne pardesü giymesi kızım! Gençliğini yaşa" vs. sözlerle resmen aşağılandım. Ama ben direndim ve pardesümü 2 yıl kadar giydim. Şimdi Allah'a şükür ferace giyiyorum. Taktığım eşarplar renkli oluyor ama henüz tamamen siyah giyinebileceğimi düşünmüyorum.
  Velhasıl gelelim asıl konuya. Hanımlar, benim annem ve babam ayrı. Ben, annem ve kız kardeşim beraber yaşıyoruz. Ben hemşirelik bölümünü bitirdim. Kız kardeşim hala okuyor.. Annem yıllarca bana ve kardeşime ev temizliklerine giderek yani canı çıkarak baktı.
  Şimdi siz diyorsunuz ki sen peçeni tak, çalışma, sosyal bir ortama girme bu sebeple annene bakma. Ben annemin hakkını nasıl ödeyeceğim öyleyse?
  Çalışmak zorundayım, peki peçe ile nasıl çalışacağım? Sizleri bilmiyorum ama benim bütün ihtiyaçlarımı karşılayan bir ailem yok. Aksine ben ailemin bütün ihtiyaçlarını karşılamak zorundayım. Sırf bu sebeple evlenemem. Annemi ve kardeşimi düzgün bir yaşam standardına koymadan onları bırakamam. Şimdi ne yapmalıyım? Sizce sizlerin söylediklerini dinleyip şu durumda peçe takmam doğru mu? Bence Rabb'im asla bir kulunu bu kadar sıkmaz. İslamiyeti bu kadar zor bir din gibi göstermeyin Allah aşkına. Peçenin tarihini araştırırsanız eski bir Arap geleneği olduğunu görürsünüz. He İslamiyette yeri var mıdır yok mudur bilemem. Kesin de konuşamam, Allah'tan korkarım. Ama kesinlikle farz olduğunu asla düşünmüyorum!
  Selametle kalın.. 6. 36
  Kayıtsız Üye
  Ebu Davuddaki esma hadisi zayifdir...

  Aişe radıyallahu anha’dan gelen rivayette; “Allah ilk muhacir hanımlara rahmet eylesin. “Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle…” ayeti nazil olunca elbiselerinin bir parçasını yırtarak yüzlerini örttüler. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in arkasında başlarında kargalar varmış gibi namaz kıldılar.” Buhari (4759) Ebu Davud (4102) Taberi (18/94) Beyhaki (7/8 İshak b. Rahuye (1280) Hakim (2/431, 4/216)) İbnu Katan Kitabu’n-Nazar (s.173) İbn Ebi Hatim Tefsir (8/2575) Fethu’l-Bari (8/490) İbni Habib Gaye ve Nihaye (s.213) Durru’l-Mensur (8/209)

  Aişe radıyallahu anha diyor ki; “Kadınlar Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber namaz kılmak için sabah namazına koku sürünmeden ve yüzlerini de örterek katılırlar, namazı kıldıktan sonra, kimsenin onları tanıyamayacağı karanlıkta evlerine dönerlerdi.” Buhari (553, 829, 834, 867) Müslim (645, 1489) Ahmed (6/33, 37, 24 Beyhaki (¼54, 2/235) Ebu Davud (423) Tirmizi (153) Nesai (545, 546, 550, 1370) Taberani Evsat (5/6, 309) Muvatta (4) Abdurrazzak (1/573) Humeydi (174) Darimi (1219) İbn Mace (669) İbn Huzeyme (1/180) İbn Hibban (4/366, 36 Ebu Ya’la (4415-16) İshak b. Rahuye (588, 591)

  Abdullah b. Abbas radıyallahu anhuma diyor ki: "Allah, müminlerin kadınlarına, bir ihtiyaçları için evlerinden çıktıklarında, baĢlarının üzerinden örtecekleri örtüleriyle yüzlerini örtmelerini ve sadece bir gözlerini açmalaraını emretmektedir."Taberi (20/324) İbn Ebi Hatim (10/3153) Durru’l-Mensur (8/20 İbn Kesir (6/481) Şevkani Fethu’l-Kadir (6/82) Tefsiru’l-Begavi (6/376) Kurtubi Tefsiri, Ahzab 59 Tefsiri :

  İnsanlar cilbabın nasıl örtüleceği hususunda farklı görüşlere sahiptirler, ibn Abbas ve Abîde es-Selmanî şöyle demişlerdir: Kadın sadece kendisiyle önünü görebileceği bir tek gözü dışında bu örtüye bürünür. Yine İbn-Abbas ve Katade şöyle demişlerdir: Kadın bunu alnının üzerinden büker ve bağlar, sonra da burnunun üzerinden onu çevirir. İsterse iki gözü görülsün. Şu ka*dar var ki, cilbab göğsü ve yüzün büyük bir bölümünü örtmelidir. el-Hasen dedi ki: (Cilbab ile) yüzünün yarısını örter.

  Taberi Tefsiri, Ahzab 59 Tefsiri :

  Ali b. Talha, Abdullah b. Abbasın bu âyeti kerimeyi şöyle izah ettiğini bildirmektedir: Abdullah b. Abbas diyor ki: "Allah, müminlerin kadınlarına, bir ihtiyaçları için dışan çıktıklarında, başlarının üzerinden örtecekleri örtüleriyle yüzlerini örtmelerini ve sadece bir gözlerini açmalaraını emretmektedir."

  Yine, Muhammed b. Şîrîn diyor ki: "Ben, Ubeyde es- Selmâni'ye bu âyet ten sordum. Ubeyde başını ve yüzünü örttü, Sadece sol gözünü açık bıraktı ve âyetin, o şekli ifade ettiğini söyledi."

  Abdullah Abbastan nakledinlen diğer bir görüşe göre, kadınlar bu örtüle*riyle kaşlarının üstüne kadar olan bölümü örterler.

  İkrime ise, kadının bu tür örtülerle boyun ve boğazını da örtmek zorunda oldğunu söylemektedir. Cariyelerin ise sadece başörtüieriyle yetinmelerinin bir mahzuru yoktur.

  // Ömer b. el-Hattab radıyallahu anh halifeliği zamanında peçeli cariye bırakmadı ve Ģöyle dedi: “Peçe yalnız hürlerin eziyete uğramamaları içindir.”Durru’l-Mensur (8/20 İbn Ebi Şeybe (2/42)

  Abdullah b. Abbas radıyallahu anhuma’dan: “Hür kadınlar da cariyeler gibi giyiniyordu. Bunun üzerine Allah müminlerin kadınlarına bu örtüleriyle kaşlarının üstüne kadar olan bölümü örtmelerini emretti.”Taberi (20/325) 7. 37
  İslamda tesettür emrinde peçe yok yani farz değil
  takva göstergesidir,bu takvaya da dil uzatmak yersizdir
  yaşanan çevreye göre fitneden korunma aracıdır ama
  çevrede peçe kullanmak bir fitneye sebebiyet veriyorsa
  takılmaması daha uygun görülmüştür

  benim oldum ortam da nerdeyse hiç pece takan yok ve bir peceli görünce herkes ona bakıyor cok ilgi cekiyor

  aynen misafir kardeşimizin bahsettiği gibi,
  her ortamda ilgi odağı olamamak gerek
 8. 38
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleykum
  Peçe takmak kadar guzel mükemmel bir seyii neden bu kadar abartiyorlar anlayamıyorum..
  Ha ortelim ne var bunda yüzümüzü gormesinler (Allah razı olurrr işte daha ne istiyon)
  İnsanlar pece yok diye diretiyorlar bunu bu kadar diretene kadar ahhh ahhh mini etekletle daracık kotlarla gezen su bacilatimiza ne desekte dondursek HAKK'a
  Diye dusunmuyorlar.Kuran da ne diyor.sakinin diyor fazla sakinalim peçe ile cenneti kszanalim insallah. 9. 39
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleykum pece takmak istiyorum ve bu sebeple araştırma yapıyorum kalbim mutmain olsun diye Allah sizden razi olsun yorumlariniz icime sindi 10. 40
  Kayıtsız Üye
  Bence pece takma en mantikli sey ve heleki buzamanda daha guzel olur ahir zamandapeçe nasıl takılır,  peçe takmanın hükmü,  islamda peçe,  islamda peçenin hükmü,  peçe farzdır,  peçenin hükmü,  islamda peçe varmı