Diğer Kategoriler ile İslamda Tesettür Forumundan Yüzü örtmenin (peçe) hükmüne dair detaylı deliller Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 21
  Reklam
  Amira kardes. sen calısıyormusun? yanı pecelı olmak nasıl bırsey.. nefes alabılıyormusun pecenın altında. yanı rahat nefes alınıyormu. sankı pecelı kadın daha cok dıkkat ceken kadın gelıyor bana. bırde karsımdakı kadının yuzunu gormemek saygısızlıga gırmıyormu. sonucta o benım kımlıgımı goruyo. bende onun gormelıyım dıye dusunuyorum. bır durum oldugunda, nasıl tanıyabılecegım o kısıyı. nasıl su kısıydı dıyebılecegım. calısan kadınların ogretmenlerın pecelı oldugunu dusun ornegın. mımıklerını gulusunu konusmasını vs bır ogrencı nasıl takıp edecek. bıraz abarmıyormusunuz sızce pece takmakla. normal bır carsaf yeterlı bence. yuzü gızlemek dogru gelmıyor bana. kusura bakmayın amacım sızı ıncıtmek degıl ama bıraz farklı dusunuyorum bu konuda.
  Yudumla

 2. 22
  Allah(C.C) rızası mı önemli insanların seni tanıması mı ? 3. 23
  kardesım Allah kuran'da yuzunuzu ortun demıyor ama, rızasını kazandıgını nerden bılıyorsun... ınsanlar kendılerınce boyle dusunuyorlar ama bence Kuranı kerımın emrettiği gıbı olmalı ortunme. yanı pece gereklı degıl. kımlık gostermedıgı ıcın dogru bulmuyorum. saygılar. 4. 24
  selamün aleyküm

  1. Nitekim Rasûlullah -sallallau aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:
  ((... وَلا تَنْتَقِبِ الْـمَرْأَةُ الْـمُحْرِمَةُ، وَلا تَلْبَسْ الْقُفَّازَيْنِ. )) [رواه البخاري ومسلم]
  "İhramlı kadın, yüzünü peçe ile örtmez ve ellerine eldiven giymez." (Buhârî ve Müslim).
  Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:
  "Bu hadis, peçe ve eldivenlerin, ihramlı olmayan kadınlar tarafından bilindiğine delâlet etmektedir. Bu da, onların yüz ve ellerini örtmelerini gerektirir."
  ilk zikredeceğimiz delil Ahzab sûresinin 59. âyetidir.

  Diyanet işleri eski başkanlarından ömer Nasuhi Bilmen hocaefendi bu âyet-i kerimenin mealini şöyle yapmaktadır. "— Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına de ki: üzerlerine feracelerini sıkı sıkı örtsünler. Bu onların tanınmamaları ve eza edilmemelerine en yakın -en muvafık bir sebepdir. Ve Allah çok mağfiret edendir, çok merhametli olandır."FARK ETTİYSEN “TANINMAMALARI” DEMİŞ!”
  Aişe radıyallahu anha�dan gelen rivayette; �Allah ilk muhacir hanımlara rahmet eylesin. Hicab emri gelince elbiselerinin bir parçası ile yüzlerini örttüler.�[3] Buhari (4759) ibnu Katan Kitabu�n-Nazar (s.173) İbn Ebi Hatim Tefsir (8/2575)

  ---------------------

  ben delilleri sundum en doğrusunu Allah(c.c)bilir.İnşallah hepmiz onun rızasına nail oluruz.ben peçe giyerek rızasını kazandm dye bir şey söylmyrm sadece Allah yolunda bir fedakarlık anldn mı? 5. 25
  Ey peygember! Zovcelerine,qizlarina ve mominlerin qadinlarina de ki,namehrem yaninda carsablari ile ortunsunler bu onlarin taninmasi ve onlara eziyyet verilmemesi ucun daha munasibdir.ALLAH BAGİSLAYANDİR, REHMLİDİR.
  Ehzab59 6. 26
  Abdullah b. Abbas -Allah ondan râzı olsun- şöyle demiştir:

  "Allah Teâlâ,mü'minlerin kadınlarına,bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman başlarından aşağıya kadar cilbablarıyla yüzlerini örtmelerini ve sadece bir gözü göstermelerini onlara emretmiştir."

  Sahâbînin (Abdullah b. Abbas'ın -Allah ondan râzı olsun-) tefsiri huccettir. Hatta bazı âlimler şöyle demişlerdir:

  "Sahâbînin tefsiri, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e nisbet edilmiş merfu' hükmündedir."

  Abdullah b. Abbas'ın -Allah ondan râzı olsun-:"... sadece bir gözü göstermelerini..." sözü, buna izin verilmesinin sebebi ise, yola bakma zarureti ve ihtiyacından dolayıdır. Eğer buna gerek yok ise, o bir gözünü bile olsa göstermesi gerekmez.

  ne mutlu çarşaf ve peçe giyene ben henüz gözlerimi kapatamdım inşallah o da bir gün bi'iznillah 7. 27
  Kadınların sokakta gezerken yüzlerine örttükleri seyrek dokunmuş örtü, nikab; kovandan bal alırken yüze geçirilen ince tel kafes. Peçe kelimesi İtalyanca "pezzeto"dan alınmıştır. Peçelemek, bir şeyi belli olmaması, seçilmemesi için örterek gizlemek demektir. Günümüzde ülkemizin bazı yörelerinde ve diğer bazı İslâm ülkelerinde özellikle genç kadınların sokakta yabancı erkeklere karşı yüzlerine baş örtülerinden ayrı olarak, yüzü göstermeyen fakat bunu takanın dışarıyı görebileceği bir tül taktıkları görülür. Kimi zaman da baş örtüsünün bir bölümü ile iki göz veya bir gözün dışında kalan yüz kısmı örtülür.

  Kadının yüz kısmının sokakta veya yabancı erkeklerin yanında örtülüp örtülmemesi problemini İslâmî açıdan şu şekilde değerlendirmek mümkündür.

  Kuran-ı Kerimde kadının örtünme sınırları şöyle belirlenir: Ey Peygamber! Mümin kadınlara söyle gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını ve namuslarını korusunlar, açıkta kalan yerler dışında, ziynetlerini göstermesinler. Baş örtülerini yakalarının üstüne indirsinler" (en-Nûr, 24/31)
  Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle. (Bir ihtiyaç için dışarıya çıkarken) dış örtülerini üzerlerine alıp örtünsünler. Bu, onların başkaları tarafından tanınıp rahatsız edilmemeleri için daha uygundur" (el-Ahzâb, 33/59); İlk cahiliye devri kadınlarının açılıp saçıldığı gibi açılıp saçılmayın" (el-Ahzâb, 33/33)
  Kadınlar gizledikleri süslerinin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar" (en-Nûr, 24/31)
  Yukarıdaki ayetlerde bir "baş örtüsü", bir de "dış örtü" olmak üzere iki parça örtüden söz edilmektedir. Baş örtüsünün yakaların üstüne inecek şekilde örtülmesinden amaç; kadının baş, saç, kulak, boyun, gerdanlık ve göğüs kısımlarının örtülmesidir. Çünkü İslâm'dan önceki Arap kadınlarının başları tam olarak açık değildi. Onlar baş örtülerini enselerine bağlar veya arkalarına bırakırlar, yakaları önden açılır, gerdanları ve gerdanlıkları açıkta kalır, ziynetleri görünürdü. Dış örtü ise kadının vücûdunu örten, altını göstermeyen ve vücut hatlarını ortaya koymayacak şekilde bolca olan bir örtüdür.

  Yüz'ün örtülmesine ait ayetlerde bir açıklık yoktur. Ancak "ziynetlerini veya ziynet yerlerini açmasınlar" ifadesinden, kadının yüzünün ziynet ve güzellik yeri olduğu düşünülerek bu kısmın örtülmesi gerekip gerekmediği İslâm hukukçularınca tartışılmıştır.

  Hanefi ve Mâlikîlere göre, örtünmeyi emreden ayette; "ziynetlerden açıkta kalan yerler müstesnâ" (en-Nûr, 24/31) ifadesi; kadının sokakta örtmek zorunda olmadığı bazı yerlerinin bulunduğunu gösterir. Bu yerler de yüz ve ellerden ibarettir. Bazı sahabe ve tâbiîlerden bu görüş nakledilmiştir. Saîd b. Cübeyr, Atâ ve Dahhâk bunlardandır (bk. et-Taberî, Câmiul-Beyân fî Tefsîril-Kur'an, XVIII, 118).

  Bu konuda dayanılan önemli delillerden birisi de Hz. Âişe (r.anhâ) dan nakledilen şu hadistir: "Ebû Bekr (r.a)'in kızı Esmâ (ö. 73/692), üzerinde ince bir elbise varken, Allah Resulünün yanına geldi. Resulullah (s.a.s) ondan yüz çevirerek şöyle buyurdu:

  "Ey Esmâ! Kadın âdet görme yaşına ulaşınca şurası ve şurasından başka
  yerinin görülmesi uygun değildir. " O, bunu söylerken yüzünü ve ellerini gösterdi"
  (Ebû Dâvud, Libâs, 31; Kurtubî, el-Câmi' Li Ahkâmil-Kur'an, Beyrut 1405, XII, 229)
  Diğer yandan kadının namazda ellerini ve yüzünü açık tutabileceği konusunda görüş birliği vardır. Namaz dışında da bu yerlerin avret sayılmaması gerekir. Çünkü namazda avret yerlerinin örtülmesi farzdır. Bu yerlerin örtülmemesi, farz olmadığını gösterir. Kadın hac'ta da el ve yüzünü açık tutmaktadır.

  Kadın iş yaparken, gerekli eşyayı tutarken ve hatta örtüsünü örterken bile ellerini açmaya muhtaç olduğu gibi, çevresini görme, nefes alıp verme bakımından yüzünü örtmesinde güçlük vardır. Diğer yandan şahitlikte, mahkemede ve nikâh gibi muamelelerde yüzün açılmasına ihtiyaç vardır. Bu yüzden "zaruretler kendi miktarlarınca takdir olunur" kaidesince bunların açılmasında bir sakınca yoktur (Elmalılı, Hak Dini Kur'an Dili, İstanbul 1960, V, 3505, 3506)

  Şâfiî ve Hanbelîlere göre yüz ve eller de avret yeri sayılır. Onlara göre, "Ziynetlerini açmasınlar" ayeti, ziynetin açılmasını yasaklamaktadır. Ziynet de ya yaratılıştan olur yüz ve eller de bu kapsama girer. Ya da dışarıdan süsleme şeklinde olur. Elbise, mücevherat, boyama, kaş yakınma gibi. Ayet, ziynetlerin açılmasını mutlak olarak yasakladığına göre, yabancı erkeklerin yanında ziynet sayılan yerlerin açılmaması gerekir. Bu iki mezhep, "Ziynetlerden açıkta kalan kısım müstesnâ..." ifadesini kasıt ve tasarlama olmaksızın kendiliğinden rüzgar, bağın çözülmesi vb. sebeplerle örtünün açılması şeklinde te'vil etmiştir (Muhammed Alî es-Sâbûnî, Tefsîru Âyâtil-Ahkâm, Dımaşk 1397/ 1977, II, 155).

  Hadisten dayandıkları deliller şunlardır: Cabir b. Abdillah, "Allah elçisine, ansızın bakışın durumunu sordum. "Gözünü çevir" buyurdu" demiştir (Ebû Dâvud Nikâh, 43; Tirmizî, Edeb, 28; Ahmed b. Hanbel, IV, 358, 361)

  Ansızın bakılan yerin, kadının eli ve yüzü olması akla ilk gelen husustur. Abdullah b. Abbas (r.anhümâ)'dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Allah Resulu, Fadl b. Abbas'ı hacda terikesine almıştı. Fadl, güzel saçlı ve yakışıklı bir genç idi. Bir kadın gelip Allah Resulünden fetvâ sordu. Fadl ona bakıyor, o da Fadl'a bakıyordu.
  Allah Resulü, Fadl'ın yüzünü öbür yana çevirdi" (Buharî, Meğazî, 77; Hac, I ; Müslim, Hac, 407)

  Buradaki örtme, fitneye düşme, yani zinaya yol açma tehlikesi yüzündendir. Ancak hadislerde "kadının yüzünü örtünüz" veya "kadının yüzü de avrettir" anlamı açıkça ifade edilmemiştir. Bazı sahabilerin kadınlara şehvetle bakmaları veya anlamlı bakışlarıyla kadınları rahatsız etmeleri önlenmek istenmiştir. Böyle bir fitne korkusu doğunca, mümin kadınların da iffetlerini koruması ve erkeklerin dikkatli bakışlarına hedef olmaması amaçlanmalıdır. Sahabe hanımlarının yüzlerini örttükleri açık olarak nakledilmediği için, bu konuda bir icma'ın varlığından söz edilemeyeceği gibi; peçe örtmenin farz veya sünnet olduğunu söylemek de güçtür. Belki genç ve güzel bazı bayanların, erkeklerin rahatsız edici bakışlarından korunmak ve gönül dünyalarını daha temiz tutabilmek için başvurdukları bir korunma biçimidir (Bilgi için bk. Kurtubî, a.g.e., XII, 229 vd.; es-Sâbunî, a.g.e., II, 154 vd.; et-Taberî, a.g.e., XVIII, 118; Muhammed Eyyûb Kâkül, 2. baskı, Suriye t.y., s. 27 vd.; Elmalılı, a.g.e., V, 3505 vd.; İbrahim Cemel, Müslüman Kadının Fıkıh Kitabı, terc. Beşir Eryarsoy, İstanbul 1989, s. 124 vd.; Faruk Beşer, Hanımlara Özel İlmihal, İstanbul 1989, s. 243 vd.).

  Hamdi DÖNDÜREN
 8. 28
  Sır-ı Lika kardesım Allah nıcın gozlerımızı kapatmamızı buyursun bırazda kendı mantıgımızı yurutelım. kucagımda bır bebek ve gozlerım kapalı hastaneye nasıl gıdeyım yada komsuma .. düşme tehlıkesı vs var. yanı yapmayın kardeşim. Allah bizlere adil bızı bu kadar sıkıntıya sokmaz bence. Dinimizde hersey mantılı olarak acıklanmıstır. tanınmalarından kasıt da dış kıyafetten bahsedıyor olabılır. vucut hatlarının tanınması gorunmesı sehvet uyandırması yabancı erkekte.. evet kardesım en ıyısını Allah bılır ama yınede bence peçe yı Allahın kanunı gbı gostermek dogru degıl. bence pece takan hanımlar kendılerını boyle daha ıyı hıssedıyorlar. neyse canını sIKmak ıstemem kul hakkınada gırmek ıstemıyorum. ben kapalı bıle degılım ama kapanırsam bır gun pece dusunmem.

  ---------------------
  Ey Peygamber! Mümin kadınlara söyle gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını ve namuslarını korusunlar, açıkta kalan yerler dışında, ziynetlerini göstermesinler. Baş örtülerini yakalarının üstüne indirsinler" (en-Nûr, 24/31)

  Acıkta kalan yerler kısmında dıyor ya.. burada acıkta kalan yer neresı oluyor o zaman? tesekkurler Ayris. 9. 29
  selamün aleyküm güzelkardeşim ben bildiklerimi anladğm kadaryla anlttm yapıp yapmamak size kalmış kucakta bebek hastaneye gitmk konusu şöyle ben bir kere denedm gözlerimi kapmyı etraf gayet görünüyordu ben de fazla yapamyrm ama doğrusunun yüzü ve elleri de kapamk olduğna inaıyorum doğrusun Allahu Tealam bilir.Allahu Teala bize bilmdklerimiz bildrsn inşallah.inşallah siz de çarşaf ve peçenizi örtrsiniz duam sizinle sizi Allah için seviyorum.duanızda bulnmk dileği ile.

  ------------------

  inanın kargaşa çıkarmk değil amacım sadece bildklerimi anlttm herkese saygı duyarım açığa da kapalıya da kafir hariç.selamün aleyküm...

  -------------------

  kardeş o zaman Allah-u Teala'm neden "tanınmamanız için" dedi..bunu da düşünün. 10. 30
  Dogru soyluyorsun niqab musluman kadina en guzel yakisan giyimdir.ben de cok seviyorum ve cok istiyorum inwAllah nasib olur.bende buyuduyum zaman giymek isterimpeçe nasıl takılır,  peçe takmanın hükmü,  islamda peçe,  islamda peçenin hükmü,  peçe farzdır,  peçenin hükmü,  islamda peçe varmı