İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ile İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan İki ayrı maaş alan eşlerin ayrı kurban kesmeleri gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  İki ayrı maaş alan eşlerin ayrı kurban kesmeleri gerekir mi?

  Reklam
  İki ayrı maaş alan eşlerin ayrı kurban kesmeleri gerekir mi?

  Karı koca ikisi de memur olsa, ikisi de maaş alsa veya ikisi de ticaret yapsa, kazançları ayrı değilse, kadının parası kocasının, erkeğin parası karısının sayılıyorsa, yani hepsi aynı kazanın içine giriyorsa, bunların ikisinin ayrı kurban kesmeleri gerekmez, ikisi için bir kurban kifâyet eder. Fakat zenginlikleri ayrı ise, yani kadın kendi parasının sahibi ise veya kadının kendi malı olan ve mikdarı 85 (seksen beş) gramı geçen altını bulunmakta ise yahut bayram günlerindeki rayiç üzerinden 85 gram altına tekabül eden parası varsa, bu durumda onun da kurban kesmesi gerekir. Kurban kesmek için, zekâtta olduğu gibi sahip olduğu zenginliğin üzerinden bir sene geçmesi gerekmez. Kurban bayramı günlerinde zengin olan kimse kurban keser. (2)
  Kaynak: 2) Kurban Hakkında Akla Gelen Her Soruya Cevap, Prof.Dr.Raşit Küçük, Haber


  Paylaş
  İki ayrı maaş alan eşlerin ayrı kurban kesmeleri gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kanrı kocanın ayrı ayrı maaşları varsa ve ortak bir şekilde harcamalarını yapıyorlarsa iki için tek bir kurban kesmeleri kafi gelir. İki zengin ise ayrı kurban kesmeleri lazım.EŞLERİN İKİSİDE KURBAN KESEBİLİRMİli,  kari koca ayri kurban kesmek,  iki maaş alan kaç kurban keser,  çift maaş alanlar 2 kurban mı kesmeli,  kari koca memur ikiside kurban kesermi,  kadinin maasi varsa kurban,  çift maaş alanların kurban kesmesi