Soru ve Cevaplarla İslam ile İman Soruları Forumundan Her müslüman cennete girecek mi Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Her müslüman cennete girecek mi

  Reklam
  İnanan kişi sonunda cennete girecek mi? Cehennemde yansam da inandığım için sonunda Cennete girerim diyerek günah işleyenlere nasıl cevap vermeliyiz?

  Soru

  Siz inanan insanın cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gireceğini söylüyorsunuz ama bu konuda bir tane bile ayet yok diye biliyorum. Bir diğer nokta ise sadece inanmak yetiyor mu? Şeytanda inanıyordu biliyordu ama büyüklük tasladığı için yüce Allah huzurundan kovdu. Birde bu konuda o zaman ben cehennemde yansamda inandığım için cennete girerim diyene ne cevap vermek gerekiyor?


  Allah dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır.” (Bakara, 2/284; Al-i İmran, 3/129; Maide, 5/18,40) mealindeki ayetlerde müminler söz konusudur. Çünkü kâfirlerin affı diye bir şey olmaz. O halde, ayetin işaretinden şunu anlıyoruz: “Allah, günahkâr müminlerden, dilediğini affeder, dilediğini azaba uğratır, daha sonra cennete alır.”Şu hadis-i şerif bu manayı desteklemektedir. Hz. Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:
  “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).
  Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.
  Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.


  Paylaş
  Her müslüman cennete girecek mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu sorunun cevabı neden verilmemiş? 3. 3
  evet bu soruya cevap istiyorum. soruyorum souyorum cevaplayan yok bu sıtede sorularımıı bı turlu tatmın olamıyorum bi bilen varsa ssölesin yoksa başka cevap verecek ınsanlarrr arayım 4. 4
  selamualeykum gamzelim kardes..ben elimden geldigince cevablarim..bu konuyada cevab verecegim ancak biraz bilgi getirmem gerek deliller ile kafamdan yazamam..

  kesin kimse görmemistir sorularini bacim yoksa burdaki butun bacilar ellerinden geldigince sabirli bir sekilde cvb veriyorlar görmemislerdir.. 5. 5
  evet bende duymuştum. Müslümanlar cehenneme girip ceza çektikten sonra cennete gireceklerdir diye. Ama hadis veya ayet olarak görmedim. 6. 6
  salamualaykum wa rahmatullah wa barakatuh

  Arkadaslar..eger benim anladigim dogruysa siz her musluma nin ilk basta cehenneme girecegini duydunuz..Bu dogru degildir..Bazi Muslumanlarin gunahlari bazen dunyada bazende kabirde temizlenir..Bu durumda cehenneme girmeden cennete gider..Bu muminin akibetine baglidir..isledigi amellere baglidir..Cehenemme girip cezasi nekadar sa ödeyip tekrar geri cikan muslumanlarda olacak..Cennete hic cehenneme girmeden giden muslumanlarda olacak..


  "Kim bir günah işlerse, sadece o günah kadar cezâ görecektir. Kim de erkek olsun, kadın olsun, mü'min olarak güzel davranışta bulunursa, işte onlar cennete girecekler ve orada onlara (cennetin meyveleri,nimetleri ve lezzetlerinden) hesapsız rızıklar verilecektir." (Ğâfir/Mü'min Sûresi: 40)


  "Rabbimiz Allah’tır, deyip sonra da dosdoğru (îmân üzere) yaşayanlara korku ve endişe yoktur ve onlar (öldükten sonra dünyada geride bıraktıkları nimetlere de) üzülmeyeceklerdir. İşte onlar, cennetlikler olup, (dünyada) yapmakta oldukları güzel davranışlara karşılık orada ebedî olarak kalacaklardır." (Ahkâf Sûresi: 13-14)

  "Ancak tevbe eden ve güzel davranışta bulunan kimseler, bunun dışındadırlar. Onlar, (mü'minlerle beraber) cennete girecekler ve hiçbir haksızlığa uğratılmayacaklardır (güzel davranışlarından hiçbir şey eksiltilmeyecektir.)" (Meryem Sûresi: 60)


  Sadece inanmak da yetmez..Muslumani musluman yapan Inanciyla birlikte Allahin emirlerini yerine getirmesidir..yasaklarindan uzak durmasi..Insani Musluman yapan inancindan sonra namazi dir..namaz kilmayan kimse musluman olamaz ( bu bazi ulemanin görusudur ihtilaf vardir ancak bir cok delil vardir dogru olduguna delalet eder)ve bu kisi tevbe etmesse Allah hepimizi korusun cehennemden kurtulamaz ..nasilki kafirler ölur ve cehenneme gider namaz kilmayan da nekdar inandim desede Allah korusun ölurse kafir gibi ölur..Cunki Namaz kilmamak ALLAH a en buyuk nankörluktur..

  Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlarnamazı bıraktılar; nefislerinin arzularına uydular. Bu yüzden ileride sapıklıklarının cezasını çekecekler. (Meryem suresi:59)

  Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye (uzaktan uzağa) sorarlar.Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik, (
  sure74 :42-43)

  http://www.muminem.net/namaz-ve-onemi/43134-namaz-kilmayan-kimse.html (bu konuyu okuyun InshaAllah)


  Ancak musluman yani namaz kilan birisinin gunahlarinin affedilmesi sonucu cennete girer ancak amelleri kötu ise eger istigfar etmesse bu kisi cehennemde hesabini verir..ama sonunda cennete girer cunki o bir muslumandir ve sadece gunahkar olmusdur ama hesabini vermistir..Allahin merhameti sonsuzdur..Biz Af dileyelim cokca istigfar edelim O nice dualar kabul eder..

  Allah en iyi bilendir..

  Allah bizleri kufurden korusun..Dogru yoldan ayirmasin..InshaAllah hepimiz siraat köprusunden simsek gibi gecenlerden oluruz..Allahumma Amin..
 7. 7
  aminnnnn........Çok korkuyorum çok günah işledim çok.RABBİMİN merhametine ümidim var onunla yaşamaktayım. 8. 8
  Korkmamiz gerek elbett ..ama umidi asla kesme ve bundan sonrasini iyi degerlendir bacim..Allah buyuktur..vaktini iyi ameller icin kullan inshaAllah Allahin izniyle gunahlarindan kurtulursun 9. 9
  Alıntı Amira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Korkmamiz gerek elbett ..ama umidi asla kesme ve bundan sonrasini iyi degerlendir bacim..Allah buyuktur..vaktini iyi ameller icin kullan inshaAllah Allahin izniyle gunahlarindan kurtulursun
  Bazen şeytan beni henüz yeni tam anlamıyle imana geldiğim için çok şikre düşürmeye çabalamakta. Özellikle de ALLAHÜTEALAnın ahiretle ilgili KURAN da beyan ettiği ayetleri okuduğumda. Hikaye dedirtmeye çalışıyor. Onun geldiğini hissediyorum ve RABBİM şeytanın şerrinden sana sığınırım diyorum hemen. Geçen gün banyoda da bana çok musallat oldu kafamın içinde konuşup durdu. LAİLAHE İLLALLAH...diye tekbir getirdim hep kaybolup gitti. AMA benle çok uğraşıyor. Tek dayanağım ALLAH ve onunla buluşma anım namaz........ 10. 10
  Her Müslümanın günahları ne olursa olsun, amelleri ne kadar az olursa olsun sonuçta cennet ehlidirler.her müslüman cennete girecek mi,  her müslüman cennete girecekmi,  bütün müslümanlar cennete girecek mi,  cehenneme giden cennete girebilecek mi,  müslümanlar cennete girecek mi,  her musluman cennete girecek mi,  tevbe eden cehenneme girer mi