Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Ölen kişinin tabutu musalla taşına nasıl konulmalıdır,ölünün başı ne tarafta olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölen kişinin tabutu musalla taşına nasıl konulmalıdır,ölünün başı ne tarafta olmalı?

  Reklam
  Ölen kişinin tabutu musalla taşına nasıl konulmalıdır, yani ölünün başı ne tarafta olmalıdır?

  - Henefî ve Şafiilerin ittifakıyla, ölünün sağ omuzu kıbleye bakacak şekilde musallaya konur. Bu hususta kadın ve erkek arasında fark yoktur.

  - Hanefilere göre, imam cenazenin göğsünün hizasında durur. Bunda erkek, kadın fark etmez. Hanbelî ve Şafiilere göre, erkek için imam (veya tek başına cenaze namazını kılan kimse), cenazenin başı hizasında, kadın için ise, cenazenin kalçaları hizasında durur. Hikmeti, kadının kalın kısmını diğer insanlara karşı örtmektir.

  - Şafii Mezhebi'ne göre, mescidde cenaze namazını kılmak vacip değil, müstehaptır/sünnettir.(bk. Nevevî, Mecmu, 5/213). O halde, mescidin dışında, dışarıda da cenaze namazı kılmakta bir sakınca yoktur. (krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslam’ı, 2/508).


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Ölen kişinin tabutu musalla taşına nasıl konulmalıdır,ölünün başı ne tarafta olmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ölen kişi musalla taşına konulduğu zaman yüzü ve bedeni kıbleye dönecek şekilde konulması gerekmektedir. Hanefi ve şafii mezhebine göre de aynıdır.ölünün başı hangi yönde