Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelikte beslenme listesi... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte beslenme listesi...

  Reklam
  Gebelikte beslenme listesi...

  GEBELİKTE BESLENME

  Gebelikte beslenme diğer zamanlardaki beslenmeden çok önemlidir.Çünkü bebeğin tek besin kaynağı annesidir.Gebelik süresince beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerekmez.Tek yapılacak dengeli ve çeşitli beslenme tarzına önem vermektir.
  Tüm gebelik süresince uygun kiloda gebe kalındığında kilo artışı 9-12 kg kadardır. Bu artışın 1 kg ı ilk üç ayda olur. Sonraki aylarda ayda 1- 1,5 kg artış normal sayılır.Fazla kilo artışı, anneye gebelik süresince fazla ağırlık taşımasına yol açar.

  Genel olarak gebelikte protein ve sebze meyvadan zengin beslenme esastır. Karbonhidrat ve yağların çok tüketilmesi sakıncalıdır.

  Özellikle alınması gereken temel elementler:

  Kalsiyum:
  Bebeğin diş ve kemik gelişmesi için gereklidir.Gebelikte Ca ihtiyacı normalim iki katıdır.(1000-1200mg). Peynir,süt,yoğurt,yeşil yapraklı sebzelerden sağlanır.

  Demir:
  Gebelik süresince kan volümü artacağı için günde 30- 60 mg elementer demir ek olarak alınmalıdır.Eğer yeterince alınmazsa kansızlık gelişerek önce anneyi ileri boyutta olursa bebeği etkiler.Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi dikkat güçlüğü,ciltte solukluk,çarpıntı hissi aşırı uyku isteği gibi belirtiler olur.
  Fe açısından zengin besinler; etler,karaciğer,yumurta sarısı,yulaf,ton balığı vb.

  Folik Asit
  Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi ve kan yapımı için özellikle ilk trimestrde folik asit gereklidir.Gebelikte normalden fazlasına ihtiyaç duyulacağı için dışarıdan desteklenmelidir.Fazlası zaten suda eridiği için böbrekler yoluyla atılır.Et,karaciğer,yumurta sarısı, havuç,tüm yeşil sebzeler,kayısı ve tahıllarda bulunur.Yeşil sebzelerdeki folik asit pişme ile azalacağından mümkünse çiğ yada az haşlanarak yenmelidir.

  Magnezyum
  Turunçgiller,incir,fındık,ceviz,elma koyu yeşil sebzeler ve tahıllarda bulunur.
  Gebelikte gereksinim artsa da bu diyetle karşılanabilir.Diyete magnezyum eklenmesi
  gebelik hipertansiyonu,erken doğum tehditlerinde gerekebilir.

  Sodyum
  Tuzun fazla alınması,yatkın kişilerde gebelik hipertansiyonu arttırabileceği nedeniyle sakıncalıdır.Bu kesin bir tuz kısıtlaması ile değil, fazladan eklenen tuzun kaldırılması,tuzdan zengin hazır gıdalardan uzak durulması ile sağlanır.

  C Vitamini
  Demirin emilmesini kolaylaştırır,vücudun direncini arttırır.Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktarda alınmalıdır. Lahana,greyfurt,domates,lahana, portakal,kırmızı ve yeşil biber C vitamini açısından zengin besinlerdir.

  Sıvılar
  Böbrekleri çalıştırmak,kabızlığı önlemek için bolca sıvı alınması gereklidir.En iyi içecek sudur.Çay,kahve,kakao gibi içecekler uyarıcı olduğundan gebelikte fazla tüketilmemelidir.Meşrubat,hazır meyve suları,kola,asitli içecekler, çok şeker içerdikleri için,bununda fazla kilo alımına neden olabileceğinden tercih edilmelidir.

  Örnek bir günlük yemek listesi:

  Sabah Kahvaltısı

  1su bardağı süt
  1dilim beyaz peynir
  1 yumurta
  1-2 dilim ekmek
  Domates,salatalık
  2-3 zeytin

  11:00 Bir porsiyon meyve

  Öğle Yemeği

  1porsiyon et
  1 porsiyon sebze
  Salata
  1 dilim ekmek

  İkindi Kahvaltısı:
  1 bardak süt - 1-2 kraker

  Akşam Yemeği

  1 porsiyon et veya balık
  1 porsiyon sebze
  1 dilim ekmek
  Salata

  22:00 Bir porsiyon meyve
  (alıntı)


  Paylaş
  Gebelikte beslenme listesi... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bütün insanların gereken vitaminleri alması gerekir. Fakat hamile bayanların almaması durumunda bebek annenin vücudundan almaya çalışır bulamadığında ise sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle vitamin ve mineralleri yeteri kadar alınması şarttır.