Dualar / Yakarışlar ile Hadislerde Dua Örnekleri Forumundan Teheccüde Kalkınca Okunacak Dua Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Teheccüde Kalkınca Okunacak Dua

  Reklam
  Teheccüde Kalkınca Okunacak Duâ


  İbn-i Abbas -radıyallahu anhüma-dan rivâyet olunduğuna göre Nebiyy-i Ekrem, gece teheccüd için kalktığında şöyle derlerdi;
  "Hamd olsun sana ya Rabb! Sen bütün semâları, arzı ve onlardakileri ayakda tutansın. Hamd sana mahsûsdur ey Rabbim! Sen semâlarda, arzda ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsusdur ey Rabbim! Sen semâların, arzın ve onlardakilerin mâlikisin. Ve Sana yine hamd olsun ki, sen Hakk'sın. Senin va'din de hakk, sana kavuşmak da hakk, sözün de hakk, cennet de hakk, ateş de hak, nebîler de hak, Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-de hak, kıyamet saati de hak. Sana teslîm oldum ey Rabbim! Sana îmân etdim, sana tevekkül etdim ve sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücâdele etdim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul etdim, benim evvelki yapdıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da açık yapdıklarımı da mağfiret et. Öne alan da sensin, geriye bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur. Kuvvet ve kudret ancak, Allah'a dayanmakladır. " (1)


  (1) Buhârî, Teheccüd, I.


  Paylaş
  Teheccüde Kalkınca Okunacak Dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teheccüd namazı gece kılındığı için sevabı oldukça fazladır. Kabir azabını hafiflettiği ve kabrin aydınlık olmasını sağladığı bilinmektedir. Peygamber efendimiz için farz olduğu rivayet edilmektedir.