Diğer Kategoriler ile Hadis Forumundan Ramazan Bayramı ile ilgili hadis-i şerifler Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Ramazan Bayramı ile ilgili hadis-i şerifler

  Reklam
  Ramazan Bayramı İle İlgili Hadis-i Şerifler


  Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye Ramazan bayramı gecesi denir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İbni Asakir]

  Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir.

  Bayram günleri sevinmek, neşelenmek gerekir. Hz. Ebu Bekir, kızı Âişe validemizin evine gidince, iki cariyenin tef çalıp oynadığını gördü. Ensar-ı kiramın kahramanlıklarını övüyor, destan söylüyorlardı. Hz. Ebu Bekir, Resulullahın evinde böyle şey yapılmasının uygun olmayacağını bildirerek, onların susmalarını söyledi. Peygamber efendimiz, Hz. Ebu Bekir’e, (Onlara mani olma! Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir) buyurdu. (Buhari)

  Dargın olanların, bayramı beklemeyip, hemen barışması gerekir ALLAHü teâlâyı ve Peygamber efendimizi seven kimse, insanların kusurlarına bakmaz, hoşgörülü olur İyi insan yani mümin, herkesle iyi geçinir Başkalarına sıkıntı vermediği gibi, onlardan gelecek eziyetlere de katlanır.

  Kimseye darılmamalı, dargınlık olduysa, 3 günden fazla sürmemeli, bayrama kadar süren bir dargınlık olduysa, daha fazla gecikmeden barışmalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Din kardeşiyle 3 günden çok küs durmak caiz değildir Üç gün sonra, onunla karşılaşırsa, ona selam verip hatırını sormalıdır. O kimse selamını alırsa, birlikte sevaba ortak olurlar Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur-) [Ebu Davud]  Paylaş
  Ramazan Bayramı ile ilgili hadis-i şerifler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayını oruçlu geçiren Müslümanlar bu ayın sonunda bayram yaparlar.Buna Ramazan bayramı denmektedir.Bir ayın mükafatı olan bayram birlik ve beraberlik için önemlidir.