Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Namaz kılmanın mekruh olduğu haller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılmanın mekruh olduğu haller

  Reklam
  NAMAZ KILMANIN MEKRUH OLDUĞU HALLER
  YEMEK HAZIRKEN VE CANI YEMEK ARZU EDERKEN, BÜYÜK VEYA KÜÇÜK ABDEST BOZMA SIKINTISI VARKEN NAMAZ KILMANIN
  MEKRUH OLDUĞU
  Hadis
  1757. Âişe radıyallahu anhâ, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem' in şöyle buyurduğunu işittim, dedi:
  "Yemek hazırken, büyük ve küçük abdest kişiyi zorlarken kılınan namazın kıymeti yoktur."
  Müslim, Mesâcid 67. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tahâret 43
  Açıklamalar
  Namaz, kalp huzuru ve gönül hoşluğu içinde yapılması gereken bir ibadettir. Bu sebeple kalbin huzurunu bozacak hallerden sakınılması gerekir. Sofra hazırken veya büyük ve küçük abdest sıkıştırmış vaziyetteyken namaz kılmanın mekruh olduğu birçok hadiste belirtilmiştir. Çünkü karnı aç olan bir insan, sofra ortada iken namaz kılmaya kalkarsa aklı fikri yemekte olur. Dolayısıyla kalp huzuru içinde ve huşû ile namaz kılabilmesi mümkün olmaz. Nitekim İbni Ömer'in rivayet ettiği bir hadiste Peygamberimiz: "Birinizin akşam yemeği konulmuş, namaz vakti de girmiş olursa, akşam yemeğiyle işe başlasın. Yemeği bitirmedikçe de sakın acele etmesin" (Müslim, Mesâcid 66) buyurmuştur. Ulemanın birçoğunun görüşüne göre, yemeğin namazdan önceye alınması vaktin müsait olmasıyla ilgilidir. Eğer önce yemek yediğinde namaz vakti çıkacaksa o takdirde namazı öne geçirmek gerekir. İmam Ebû Hanîfe: "Benim için yemeğimin namaz olması, namazımın yemek olmasından daha makbuldür" diyerek, namazın değil yemeğin öne alınması gerektiğine işaret etmiştir.
  Büyük ve küçük abdest bozmak en tabiî hallerden biridir. İnsanın zihnini ve gönlünü meşgul eden, ayrıca bekletilmesi sıhhî açıdan da vücuda çok zarar veren şeylerden biri büyük ve küçük abdesti vaktinde yapmamaktır.Dolayısıyla büyük veya küçük abdesti kendisini zorlayan kimse önce bu ihtiyacını giderip sonra namaz kılmalıdır.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Namaz, huzur ve huşû içinde edâ edilmesi gereken bir ibadettir. Bunu önleyen haller içinde namaz kılmak mekruhtur.
  2. Yemek sofrası hazırken namaz kılınması mekruh olup, önce yemek yenilmelidir. Ancak yemek yenildiğinde namaz vakti çıkacaksa, namazı önce kılmak gerekir.
  3. Büyük ve küçük abdesti kendisini sıkıştıran kişinin bu halde namaz kılması da mekruh olup, önce bu ihtiyacını giderip, sonra abdest alarak namaz kılması gerekir.
  Riyazüs salihin


  Paylaş
  Namaz kılmanın mekruh olduğu haller Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Arkadaslar ben abdestimi tutmakda zorlaniyorum, surekli gaz geliyor bunun çaresi varmi, yardimci olabilirmisiniz? 3. 3
  DAoktora gittinmi gümüş yada ne bilim gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak dur bitkisel yöntemleri araştır bide 4. 4
  evet doktora gittim, kronik bir rahatsizlik oldugunu soyledi, kapsül yazdi ama jelatin içeriyor o yuzden kullanmak içime sinmedinamazı engelleyen durumlar,  yemek hazırken namaz,  namazi engelleyen haller