Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat! - kol ağrıları nedenleri Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat! - kol ağrıları nedenleri

  Reklam

  Kolda, elde, parmaklarda uyuşukluk- ağrı ve güç kaybı şikâyetleriniz varsa sabaha karşı ağrı, uyuşma nedeniyle uykudan uyanıyorsanız ‘Karpal Tünel Sendromu’ yaşıyor olabilirsiniz? ENT Tıp Merkezi Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif uzmanı Op. Dr. Aret Çerçi Özkan kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan sendrom hakkında bilgi verdi.

  Karpus kelimesi ‘el bileği’anlamına gelir. Ön kol; elin en önemli duyu ve motor sinirlerinden biri olan median sinir, bilek seviyesinde, el ayasında bir tünelin içinden geçer. Bu tünelde herhangi bir sıkışma nedeni ile sinir üzerinde oluşacak basınç zaman içinde sinirde fonksiyon bozukluklarına ve hasarına yol açar. İşte tüm bu duruma ‘Karpal Tünel Sendromu’ adı verilir.
  Tedavide gecikildiğinde ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olan ‘Karpal Tünel Sendromu’ başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir.
  Zamanında Tedavi Gerektirir!
  Parmaklarda uyuşukluk, kolda el ve parmaklarda ağrı- güç kaybı şikayetlerine, sabaha karşı ağrı-uyuşma nedeniyle uykudan uyandıran, kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan bir sendromdur. Tedavide geç kalındığında ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara, başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir.
  Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte tendon yangıları, eklem çıkıkları, kırıklar, artritler, hamilelik döneminde su tutulumu gibi durumlar bu sendroma neden olabilir.
  Muayene ile tespit edilebilen bu rahatsızlığın teyit edilmesi için EMG yapılması gereklidir.
  İlaç tedavisi, fizik tedavi, atelleme yöntemleri ile şikayetler gerileyebilir. Ancak tam anlamıyla tedavi etmenin yolu cerrahi girişim ile siniri sıkıştıran tüneli gevşetmektir. Bir hafta kadar el bileğine, parmakları açıkta bırakan bir atel uygulanır.
  Ameliyattan sonra parmak uçlarındaki ağrı, uyuşukluk hızla azalır. Dikiş etrafındaki hassasiyet-ağrı geçicidir ama bazen haftalarca devam edebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası dönemde fizik tedavi önerilir.


  Paylaş
  Elinizde Ağrı ve Güç Kaybı Varsa Dikkat! - kol ağrıları nedenleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Halk arasında sinir sıkışması olarak bilinen bu hastalıkta önemli olan ellerin ve kolların sürekli yapılan yanlışlardan korunması ile azalmaktadır.Örneğin bilgisayar başında kolunuzun altına bir minder koyun ve açık kalsın.Yani sol kol rahat ve açık olmalıdır. 3. 3
  erol
  İkibas parmagim uyusuk sag koldaasiri kuvvetsizlij var 4. 4
  Esselamu aleykum belirtiler aynı ise uzman bir hekim ile görüşün.Allah şifa versin. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Hepsi bende var ancak doktorlar ağrı kesici verip verip gönderiyorlar neyapabilirim 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Mrb benim sol kolda uyuşma hafif güç kaybi ve titreme ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz? 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Merhaba kolunuzla ilgili rahatsızlığınız dan bir sonuca ulasabildinizmi. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Bu sikayetler bende de var kansizliktan diyor doktor kan ilaci kullanmaktan dislerimde curumeler meydana geldi ne agrilarim gecti ne de uyusukluklarsağ kolda güç kaybı,  sol kolda güç kaybı,  sağ kolda ağrı ve güç kaybı,  kolda güç kaybı nedenleri,  sol kolda ağrı ve güç kaybı,  sağ kolda güç kaybı nedenleri,  sağ elde güç kaybı