Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Saçlar neden dökülür? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Saçlar neden dökülür?

  Reklam
  Saçlar neden dökülür?
  Saç dökülmesi hepimizin sorunudur. Kiminin saçı az dökülür, kimi normal, kimi ise anormal bir şekilde dökülür. Peki saçlarımız neden dökülür? Öğrenince saçınızın döküldüğüne o kadar da üzülmeyeceksiniz.
  Sağlıklı bir insanda her biri diğerlerinden bağımsız olarak üç uzama safhasından geçen 80-150 bin arası saç vardır. Herhangi bir zamanda, saçların yüzde 90′ı bir yıldan beş yıla kadar süren uzama safhasındadır. Uzamayı dinlenme safhası takip eder; bu birkaç ay sonra sona erer daha sonra saç yeni uzamaya izin vermek için dökülür.

  Günlük 50 ila 200 saç dökülmesi döngünün normal bir parçasıdır. Kellik, hormonal faktörlerden etkilense de ailevi geçişlilik eğilimindedir. Risk, her iki ebeveynin ailesindeki kel erkeklerin sayısından anlaşılabilir. Kellik, beslenmeyle değiştirilemez veya etkilenemez. Anormal saç dökülmesi, metabolik bozukluklar (diabet, troid bozuklukları, şok diyetler dahil olmak üzere); sert tedavilerin yol açtığı saç gövdesine olan hasarlar; parça parça saç dökülmesine yol açan bir oto immün hastalığı olan alopesya ariata gibi hastalığın yol açtığı stres; hamileliğin meydana getirdiği hormonal değişiklikler ve kanser kemoterapisi dahil olmak üzere tıbbi tedaviler yüzünden hızlanabilir. Dengesiz beslenme, saç dökülmesine neden olan en önemli faktörlerden biridir. Beslenme yönüne baktığımızda ise demir, çinko, bakır, biotin veya protein eksikliği nedeniyle saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç sağlığı alkol ve sigaradan da olumsuz etkilenir ve saç köklerinin ölmesine yol açar.


  Paylaş
  Saçlar neden dökülür? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Saç dökülmesinin değişik nedenleri vardır.Bunlar kalıtsal nedenler,vitamin eksiklikleri ve hormonal değerlerdir.Kalıtsal olanlara pek yapılacak bir şey yoktur.Ama vitamin ve hormonal nedenler tedavi edilebilmektedir.