Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Genel Sağlık Bilgileri Forumundan Sağlık Bilgileri - Acil Bir Durumda Ne Yapılmalı Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Sağlık Bilgileri - Acil Bir Durumda Ne Yapılmalı

  Reklam
  Acil Bir Durumda Ne Yapılmalı?
  Dr. Serpil Yaylacı, günlük yaşamda ortaya çıkabilecek acil durumlarla ilgili yapılması gerekenler konusunda şu uyarılarda bulunuyor:
  “Biz ya da çevremizdekiler her an acil yardım gerektiren bir durumla karşılaşabiliriz. Sokakta önümüzde bir trafik kazası olduğunu düşünelim. Temel kural olarak birine yardım etmeye çalışırken mutlaka kendi güvenliğinizi sağlamalısınız. Olay yerinde yaralı sayısının artmaması için önlem almayı unutmamak gerekir. 112’yi arayın, profesyonel yardım isteyin. Eğer ilk yardım konusunda eğitim alınmış ise olay yerinde insiyatifi ele alıp, yardım edebileceğini düşündüğünüz kişileri görevlendirin, ardından temel yaşam desteği ve diğer ilk yardım uygulamalarına geçin. Bu noktada eğer ilk yardım konusunda eğitim almamışsanız hastaya zarar verebileceğiniz için herhangi bir girişimde bulunmamanız daha doğru olacaktır. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç değişikliği, ateş, karın ağrısı gibi yakınmalar yaşamı tehdit eden bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumda acil servise başvurulması gerekir. Acil servise gelen hastaya önceki ilaçları, tetkikleri, alerjileri, tıbbi öyküsü hakkında bilgi verebilecek, olayı anlatabilecek birinin eşlik etmesi tanıyı hızlandıracaktır. Acil bir durumda kalınca ne yapılacağı konusunda eylem planını yapmış olmak, telaş ve zaman kaybını en aza indirecektir.”

  alıntı


  Paylaş
  Sağlık Bilgileri - Acil Bir Durumda Ne Yapılmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her insanın acil durum bilgilerine,ilk yardım bilgilerine ihtiyacı vardır.Temel eğitim almak gerekir.Aslında sürücü belgesi sınavlarında bu bilgiler vardır.İlk yardım hayat kurtarır.açil durumda neler yapmalıyız