Soru ve Cevaplarla İslam ile Fetvalar Forumundan Kendi kendimize başkasının aleyhinde konuşmak gıybetmidir? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Kendi kendimize başkasının aleyhinde konuşmak gıybetmidir?

  Reklam
  Soru :

  Kendi kendimize başkasının aleyhinde konuşmak gıybetmidir?

  Cevap:
  Peygamber Efendimiz bir gün ashabına, "Gıybet nedir, bilir misiniz?"diye sorar. Sahabi "Allah ve Peygamberi daha iyi bilir" cevabını verince, Peygamberimiz (s.a.v.)"Kardeşini, hoşlanmayacağı bir şeyle gıyabında anmandır." buyurur. Sahabi; "Ya söylediğim kardeşimde varsa?" deyince, "Eğer söylediğin onda varsa, gıybet etmiş olursun. Şayet söylediğin onda yoksa, o takdirde ona iftira atmış olursun." cevabını alır. (Müslim, Birr, 70) Peygamberimizin hadisinde ki tarife baktığımızda başkalarının yanında söylemediğiniz için kendi kendinize konuşmanız gıybet olmaz, fakat bir müslümanın kendi kendine de olsa Müslüman kardeşini onun hoşlanmayacağı şeyle anması doğru bir davranış değildir, bu tür davranışlardan uzak durmak gerekir.

  Sakarya il müftülüğü  Paylaş
  Kendi kendimize başkasının aleyhinde konuşmak gıybetmidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslümanın yaptıkları ve söylediklerini mahşer gününde herkesin önünde arkasından konuştuğu kimsenin önünde gösterileceğini düşünerek hareket etmesi yaptığının doğru olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur.kendi kendine konuşmak gıybet,  islamda kendi kendine konusmak,  dusunerek giybet olurmu,  kendi kendine konuşmak gıybet olur mu,  kendi kendine soylenmek gıybet mi,  kendi kendine gıybet,  kendi kendine söylenmek gıybet mi