Soru ve Cevaplarla İslam ile Fetvalar Forumundan Dini açıdan bir kadının bir erkeğe evlenme teklif etmesi caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Dini açıdan bir kadının bir erkeğe evlenme teklif etmesi caiz mi?

  Reklam
  SORU: Saygıdeğer Hocam, uzun yıllar tanıdığım, ailesinin ve kendi ahlakına güvendiğim, fikir altyapılarımızın uyuştuğu, Allah rızasını kazanma yolunda beraberce gayret edebileceğimizi umduğum bir beyefendi ile evlenmek istiyorum. Kendisi ile bir şekilde tanışıyoruz ancak evliliğe dair hiçbir şekilde muhabbet etmedik. Konuşmamız mahremiyet sınırları dışına çıkmadı. Ben bu düşüncemi ona izah edebilir miyim? Ya da ne yapmalıyım? Allah razı olsun.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Bir bayanın bir erkeğe evlenme teklifinde bulunmasının dinen bir sakıncası yoktur. Ne var ki, bu husus fitneye müsaittir. Bu nedenle, sizi ve onu dengede tutabilecek biri aracılığı ile bu işe başlayın. Bu süre zarfında da siz, kendinizi kontrol dışına salmayın. Nikâh gerçekleşinceye kadar, üçüncü şahıs sizi ve onu buluştursun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Dini açıdan bir kadının bir erkeğe evlenme teklif etmesi caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yanlış anlaşılma gibi bir durum söz konusu olmayacaksa dinen hiç bir sakıncası yoktur. Teklifin erkekten gelmesi daha münasip ya da aracı vasıtası ile verilmesi gerekir.islam tanisirken sac gostermesi caizmi,  kadın evlilik teklif eder mi,  1 erkeğe kadının teklif etmesi caizmidir,  dinimize göre kadın erkeğe evlilik teklifi yapabilir mi,  islamda kadin evlilik teklifi yapabilirmi,  islamda kadının evlilik teklifi etmesi uygunmudur