Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Diyet Yöntemleri-Karnınızdaki Şişliklere Son Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Diyet Yöntemleri-Karnınızdaki Şişliklere Son

  Reklam
  Karnınızdaki Şişliklere Son

  Karnınızdaki şişkinlik genellikle mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilgili bir durumdur ve bunu takip eden süreç biraz ağrılıdır.
  Bu durumu ancak gaz çıkararak sona erdirebilirsiniz. Karın şişkinliğine bir çok şey sebep olabilmekle beraber bunlardan bazıları yağlı besinlerin hazım zorluğu, stres, endişeli ruh hali, sindirim sistemindeki enfeksiyonlar gibi sebepler olabilir.

  Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?
  1. Her yutkunmamızda bir miktar hava yutarız ve bu durum hızlı yediğimizde, heyecanlı ve stresli olduğumuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir ve bu hava bağırsaklarımızda gaz oluşmasına sebep olur.
  2. Sebze ve meyveler, tahıllar ve baklagiller sağlıklı lifler bakımından son derece zengindir. Buna rağmen gaz şikayetiniz varsa bu besinleri tüketirken daha dikkatli olun özellikle çiğ tüketmemeye özen gösterin.
  3. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini arttırmak adına lif takviyeleri de ani ve fazla gaz oluşturabilir. Bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerindendir.
  Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa doktor kontrolüne geçmelisiniz.
  Karın şişkinliğinden kurtulmak için:
  1. Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, armut, sakız, bira, sütten bir süre uzak durarak bu besinlerin sizde karın şişliğine sebep olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  2. Yapay tatlandırıcılardan uzak durun.
  3. Küçük porsiyonlarda yemek yemeye alışmaya çalışın. 3 ana 3 ara öğün kuralını hayatınıza geçirin.
  4. Yemekleri küçük lokmalar halinde yemeye gayret edin. Aceleniz varken, heyecanlı veya stresli olduğunuz anlarda yemek yememeye özen gösterin.
  5. Diş sağlığınıza daha fazla önem verin.
  6. Sigarayı bırakmaya gayret edin zira bu daha fazla hava yutmanıza sebep olur


  Paylaş
  Diyet Yöntemleri-Karnınızdaki Şişliklere Son Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  sağolasınız dikkate değer bilgiler 3. 3
  hava yuttuğumuzu bilmiyordum bundan böyle dikkat edicem