Makale ve Şiirler ile Dini Yazılar/Makaleler Forumundan En sevdiğinden sadaka Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  En sevdiğinden sadaka

  Reklam
  En sevdiğinden sadaka
  Enes radıyallahu anh anlatıyor:
  Ebû Talha radıyallahuu anh, Medine'de Ensârın en zenginlerinden birisi idi En çok sevdiği malı da Mescid-i Nebevî'nin karşısındaki bulunan Beyraha ismindeki hurma bahçesiydi Peygamber aleyhisselâm, bu bahçeyi şereflendirir, onun çok lezzetli suyundan içerdi «Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda sadaka olarak vermedikçe iyiliğe asla nail olamazsınız» (Âl-i îmran Sûresi) mealindeki Âyet-i Celîle nazil olunca, Ebû Talha radıyallâhu anh kalkıp Allah'ın Resulünün huzuruna geldi ve şöyle dedi:
  — Ey Allah'ın Resulü! Allahu Teâlâ kitabında, «Sevdiklerinizden Allah yolunda sadaka olarak dağıtmazsanız iyiliğe erişemezsiniz buyuruyor Benim en çok sevdiğim malım da Beyraha hurmalığıdır Ben orayı Allah yolunda sadaka olarak verdim Allahü Teâlâ nezdinde onun iyilik ve faydasını ümid ederim Dilediğin gibi onda tasarrufta bulun, ey Allah'ın Resulü!
  Bunun üzerine Peygamber aleyhisselâm:
  — Ne büyük iş! Bu çok kıymetli bir maldır, çok kıymetli bir maldır bu Bunun için böyle söylediğini duydum Ben o malı kendi akrabalarına vermeni münasip görüyorum
  Bunun üzerine Ebû Talha radıyallahu anh de bu hurmalığı akrabası ve amca oğulları arasında paylaştırdı

  (Buharî, Müslim, Tirmizî)  Paylaş
  En sevdiğinden sadaka Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Akrabalar arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu peygamber efendimizin bir çok hadisinde görürüz. Başkalarından önce akrabaların durumu sorularak onlara yardım edilmelidir.